/Росія/ Держзамовлення: гра за новими правилами

Напевно, будь-якому підприємцеві відомо, що найвигідніше вести бізнес з державою. Не секрет, що тендер з боку муніципальної освіти або державної організації може на досить довгий час забезпечити роботою увесь персонал фірми - постачальника послуг.
Відносини замовників і постачальників у Росії регулюються Федеральним законом №94 «Про розміщення замовлень на постачання товарів, виконання робіт, надання послуг для державних і муніципальних потреб». Він був прийнятий 21 липня 2005 року. Відтоді неодноразово удосконалювався: в нього було внесено близько 20 поправок. Згідно з цим законом однією з форм державного замовлення є електронні аукціони відкритого типу. Проте досвіду подібної роботи у віртуальному просторі як у замовників, так і у постачальників послуг небагато.

Електронні торгові майданчики
До недавнього часу в Російській Федерації аукціони проводилися на трьох електронних торгових майданчиках. Це ЕТМ Ощадбанку, а також електронні майданчики урядів Москви і Татарстану. У січні цього року були підбиті підсумки конкурсу із створення додаткових ЕТМ для торгів із держзакупівель. Переможцями стали майданчики РТС і ММВБ. Торги на них почалися 1 липня. Також до кінця року з'явиться шостий майданчик, що належить Санкт-Петербурзькій міжнародній товарно-сировинній біржі, де здійснюватимуться держзакупівлі нафтопродуктів.

Наразі 40% усіх торгів проводиться на майданчиках Ощадбанку і уряду Москви, 20% – належить майданчику в Татарстані.

Переваги ЕТМ
Відкритість угод, що укладаються. Відвідувачі сайту, навіть без реєстрації, можуть спостерігати за перебігом торгів, бачити їх результати.
Можливість видаленої реєстрації. Без особливих проблем можна, сидячи на дивані, де-небудь у Владивостоку, здійснювати угоди, скажімо, в Татарстані.

Електронний документообіг. Учасникам угод (а саме замовникам, постачальникам і посередникам – операторам ЕТМ) не потрібно ходити по інстанціях. Контракти укладаються негайно і мають юридичну силу.

Прозорість. Відсутнє лобіювання чиїх-небудь інтересів.

Скорочення фірм-одноденок. Пройти через суворий контроль зможе не кожна «підставна юрособа».

Проблеми
Звичайно, заперечувати зручність електронних аукціонів важко. Проте, окрім безумовних переваг, є і недоліки. Спробуємо перерахувати основні:
Помилки в оформленні документів. Якщо незначні друкарські помилки ще припустимі в роботі з людьми, то на електронних майданчиках, де документи автоматично читаються роботами, будь-яка з таких помилок може призвести до збою системи або відведення претендента від участі в торгах. Притому бувають помилки, які людське око навіть не бачить. Буква «С», наприклад, розташовується на клавіатурі на одному місці як в латинському, так і в кириличному регістрі. Іноді відбувається плутанина. Замість російської «ес» у кириличному тексті опиняється латинська «це».

Людина цієї помилки не помічає. Але для машини досить і цього, щоб документ став відноситися до розряду не правильно оформлених.
Недобросовісні виконавські заяви. Люди, що мають практику укладення угод на електронних аукціонах, зауважують, що деякі виконавці замість реальних термінів виконання роботи поміщають у відомості про фірму мало не рекламні слогани: «Зробимо миттєво», «Побудуємо будинок за декілька годин» і так далі. А тим часом саме на електронних аукціонах за свої заяви потрібно відповідати буквально. І не словом, а справою. Інакше постачальник, що створив таким чином некомфортні для конкурентів умови і вигідне замовлення, що відтягнуло на себе, ризикує натрапити на значні неприємності.

Непростою являється і процедура реєстрації на електронному майданчику. У багатьох випадках причиною недопуску стають не стільки пропуски в оформленні документації, скільки відсутність на рахунку замовника/виконавця так званої гарантійної суми. До того ж правила реєстрації на усіх майданчиках електронних торгів – різні.

Проблемою є і те, що на електронних майданчиках відсутній єдиний формат оформлення документів. Якщо в Сполучених Штатах Америки існує так званий держформат, то в Росії такого немає. Текст реєстраційного документу, набраний в тому або іншому текстовому редакторові, може виявитися непрочитаним через появу нечитаних символів або нечитаності самого тексту за допомогою іншого редактора. В основному це стосується замовників, які, трапляється, дають оголошення про торги в нечитаному виді (іншому форматі).

Забезпечення виконання зобов'язань також багато в чому є проблематичним. Між тим, закон говорить, що у разі якщо сума угоди перевищує 50 мільйонів рублів, її виконання має бути забезпечене або завдатком, або банківською гарантією, або поручительством. Страхування угод відходить у минуле, оскільки ще нікому не вдалося добитися компенсації страховими компаніями своїх збитків. Зараз широко поширена система завдатків. Проте багато банків готові надати гарантійну суму для угоди, що здійснюється.

Надання електронних документів у судові органи. Контракти, укладені на віртуальних аукціонах, завіряються електронно-цифровими підписами (ЕЦП). Якщо угода з вини однієї із сторін зривається, куди повинна звертатися сторона, що не отримала товари (послуги), або постачальник, не забезпечений роботою (не задоволений оплатою і так далі)? Правильно, до суду. Але надати туди електронні документи зовсім не просто. Роздрук документу, завіреного ЕЦП, до позовної заяви не прикладеш. Хоча її легітимність зовсім не оспорюється.

І в той же час багато судів ще працюють по-старому.

Важко відстежити торги на усіх майданчиках у режимі реального часу. Сайти, які займаються цим, потребують вдосконалення.

Не на усіх майданчиках можуть прийняти ваш електронно-цифровий підпис.

Немає єдиної номенклатури товарів, що часто призводить до плутанини.

Процедура аукціону
Отримання електронно-цифрового підпису, сертифікату ключа, ідентифікатора. Представники державних установ отримують ЕЦП у Федеральному казначействі, інші - в засвідчуючих центрах. Разом з документами, що завіряють підпис, вам видадуть сертифікат ключа на флеш-картці. Увага! Не всі електронно-цифрові підписи дійсні на усіх майданчиках. Тому, отримавши ЕЦП, ви повинні перевірити її коректність у спеціальному розділі. Майте на увазі, що програми ЕТМ написані для браузеру Internet Explorer.
Якщо ви спробуєте зайти на сайт, користуючись браузерами Opera або Mozilla Firefox, не факт, що дістанете доступ до усіх сервісів торгових майданчиків.

Акредитація. Заповнюючи реєстраційну форму, необхідно вказати найменування компанії і її реквізити, прикласти усі документи, вказані операторами. Ваша заявка про реєстрацію може бути відхилена через неуважність при заповненні. Допускати плутанину і сподіватися на те, що оператор вкаже вам на помилки, не варто. Як правило, процедура вашого оформлення на ЕТМ займає не менше 5 днів.

Фінансове забезпечення контракту. Будьте готові до того, що вам треба заплатити свого роду вступний внесок для того, щоб вас допустили до торгів. Він складає 5-10% від суми контракту. Пункт цей стосується виключно постачальників.

Відкриття рахунку. Рахунок відкривається одразу при акредитації. Ви повинні переправити туди необхідні кошти. Потурбуватися про це слід до початку торгів. Майте на увазі, що перерахування грошей займає 1 календарний день.

Ведення рахунку. На майданчику Ощадбанку стан свого рахунку можна побачити без проблем. На інших - необхідно зв'язуватися з операторами call-центру, називати логін і пароль.

Комісійні платежі. Їх виплачує переможець торгів. Сума комісійних платежів фіксована, проте залежить від майданчика, на якому проводилися торги.

На московському ЕТМ комісійні складають 3 тисячі рублів, в Ощадбанку – 5 тисяч. При цьому угода може укладатися на мільйони, а може – лише на декілька тисяч рублів. Чому справа йде саме так? Щоб виключити упередженість. Якщо прив'язати суму комісійних до відсотка від угоди, оператори неминуче почнуть боротися за великих замовників. Адже не менш важливо, щоб, наприклад, у дитячому садку встановили гойдалки, а в сільську лікарню - поставили устаткування.

Подача оголошення про торги. Якщо потенційна сума угоди перевищує 3 мільйони рублів, оголошення подається за 20 днів до початку торгів. З першого по п'ятий день замовник має право внести зміни до документів. З шостої по п'ятнадцятий день зміни також можливі. Проте у такому разі торги зміщуватимуться на 15 днів.

З шістнадцятого по двадцятий день зміни вносити вже не можна.

Якщо сума угоди менше 3 мільйонів, лот виставляється за 7 днів до початку торгів. Зміни можна вносити з першого по п'ятий день, але в цьому випадку торги змістяться на 7 днів. З п'ятого по сьомий день зміни вносити заборонено. Проте замовник має право відмінити торги.

Подача запиту на роз'яснення положень документації. Ця процедура робиться не пізніше 3-5 днів до закінчення подачі заявок на участь.

Дії замовника
Вибравши той або інший аукціонний майданчик, замовник приймає рішення про участь у торгах. Для цього в першу чергу потрібно заморозити на рахунку кошти (від 0,5 до 5% вартості контракту, залежно від майданчика) для фінансового забезпечення заявки.
Заявка складається з двох частин. Якщо вам потрібний той або інший товар, вам необхідно вказати необхідну марку (наприклад, плазмова панель певної моделі, діагоналлю не менше 42 дюймів). Рішення залишається за вами як за замовником. Оператор торгів займається виключно документообігом.

Документи подаються порційно, під контролем Федеральної антимонопольної служби. У першій частині заявки виказується згода замовника на придбання того або іншого товару (надання послуги). У другій (вона подається вже після торгів) - правоздатність. Наприклад, ви хочете провести відновні роботи фасаду Ермітажу. Зрозуміло, що не усі установи мають це право. Тому вам необхідно пред'явити усі дозвільні документи на здійснення цих робіт.

Розблокування засобів
Не усім на аукціонах посміхається вдача. Буває, учасники торгів поступаються конкурентові. Чи оператори відхиляють документацію. У будь-якому випадку вам зобов'язані повернути завдаток, внесений на рахунок під гарантію угоди. Найлегше і найшвидше кошти піддаються розблокуванню на електронному майданчику Ощадбанку.

Стан рахунку варто перевіряти регулярно, щоб до моменту здійснення угоди на ньому були необхідні для її легітимності кошти.
Також не слід передавати до інших рук свій електронно-цифровий підпис. Відомі випадки, коли керівники, люди у віці, що пізно освоїли комп'ютер, довіряли ЕЦП системним адміністраторам, не розуміючи, що піддають свою організацію ризику.

Штрафи і санкції
Якщо ви вийшли з торгів ще на стадії попередньої подачі документів, штрафи і санкції обійдуть вас стороною. Проте починаючи безпосередньо з процесу торгів ризик бути оштрафованим збільшується. Наприклад, штрафні бали накладаються оператором за некоректне заповнення документів на другому етапі подачі паперів.

Штрафних балів не уникнути, якщо ви невиправдано занижуєте ціну в процесі торгів. Чи завищуєте.

Максимальний ліміт дрібних порушень - три епізоди на квартал. У разі його перевищення доступ на аукціон вам буде тимчасово закрито.

Точка зору замовника
Володимир Храмов, начальник управління закупівель і централізованого постачання Кубанського державного університету :
– З часу набуття чинності 94-го Федерального закону вести торги на електронних аукціонах нам, як замовникам, доводиться досить часто. Вважаємо за краще робити це на майданчику Ощадбанку. Доводиться стикатися і з труднощами. Наприклад, немає єдиної номенклатури для документації. Також можна потрапити в пастку, склавши некоректне технічне завдання. У тому випадку, якщо потрібного замовникові товару постачальники запропонувати не можуть, але є еквівалент, замовник зобов'язаний його придбати. Хоча це не в інтересах замовника.

Але інакше постачальники можуть подати на нього до суду і виграти. Тому моя порада замовникам: гранично чітко і конкретно зазначайте свої вимоги.

Де зручніше торгувати?
Учасники закупівель зауважують, що найбільш зручним майданчиком є Ощадбанк. Переваги цього ЕТМ :

- Зручний пошук.
- Зручне управління цифровими підписами, можливість протестувати їх.
- Своєчасне отримання виписки з рахунку.
- Оперативне підписання сум на повернення.

А що в інших?
До call-центрів Москви і Татарстану дуже важко додзвонитися. Із стаціонарного телефону зробити це неможливо. Тільки з мобільного. При цьому чекати доводиться дуже довго, внаслідок чого з телефонного рахунку йде значна сума.

Немає доступу до виписки з рахунку.

Повернення грошей доводиться чекати місяцями.

У той же час комісійні збори на майданчиках Москви і Татарстану менші, ніж в Ощадбанку.